Corentin Fivet (EPFL Lausanne, Switzerland)
Chair of the Scientific Committee

Sigrid Adrianssens (Princeton University, USA)
György L. Balázs (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
Paolo Beccarelli (University of Nottingham, UK)
Alejandro Bernabeu (Bernabeu Ingenieros, Spain – Universidad Politécnica de Madrid, Spain)
Kai-Uwe Bletzinger (Technische Universität München, Germany)
Philippe Block (ETH Zürich, Switzerland)
Annette Bögle (HafenCity Universität Hamburg, Germany)
Jan Brütting (EPFL Lausanne, Switzerland)
Pepa Cassinello (Universidad Politécnica de Madrid, Spain)
Juan José Castellón González (xmade, Switzerland – Rice University, USA)
Jürg Conzett (Conzett Bronzini Partner, Switzerland)
Hugo Corres (Universidad Politécnica de Madrid, Spain)
Pierluigi D’Acunto (Technische Universität München, Germany)
Catherine De Wolf (Technical University Delft, Netherlands – ETH Zürich, Switzerland)
Kathrin Dörfler (Technische Universität München, Germany)
Albert de La Fuente (Universitat Politécnica de Catalunya, Spain)
Damien Dreier (Structurame, Switzerland)
Miguel Fernández Ruiz (Muttoni et Fernandez Ingénieurs Conseils, Switzerland – EPFL Lausanne, Switzerland)
Emanuela Ferrari (Ferrari Gartmann, Switzerland)
Rui Furtado (Afaconsult , Portugal)
Roberto Gargiani (EPFL Lausanne, Switzerland)
Paul Gauvreau (University of Toronto, Canada)
Patricia Guaita (EPFL Lausanne, Switzerland)
Gabriele Guscetti (Ingeni, Switzerland)
Norman Hack (Technische Universität Braunschweig, Germany)
John Harding (University of Reading, UK)
Thorsten Helbig (Knippers Helbig, Germany – The Cooper Union New York, USA)
Hannes Hofmann (ETH Zürich, Switzerland)
Lukas Ingold (ETH Zürich, Switzerland)
Tulia Iori (Università degli Studi di Roma Tor Vergata, Italy)
Ornella Iuorio (University of Leeds, UK)
Akio Kasuga (Sumitomo Mitsui Construction, Japan)
Walter Kaufmann (ETH Zürich, Switzerland)
Harald Kloft (Office for Structural Design, Germany – Technische Universität Braunschweig, Germany)
Jan Knippers (Jan Knippers Ingenieure, Germany – Universität Stuttgart, Germany)
Marina Konstantatou (Foster and Partners, UK – University of Cambridge, UK)
Neven Kostic (Dr. Neven Kostic, Switzerland)
Toni Kotnik (Aalto University, Finland)
Carlos Lázaro (Universitat Politècnica de València, Spain)
Massimo Laffranchi (Fürst & Laffranchi, Switzerland)
Silke Langenberg (ETH Zürich, Switzerland)
Julian Lienhard (structure, Germany – Universität Kassel, Germany)
Miguel Lourenço (JSJ Structural Engineering< Portugal – Instituto Politécnico Setúbal, Portugal)
Maléna Bastien Masse (EPFL Lausanne, Switzerland)
Allan McRobie (University of Cambridge, UK)
Marisela Mendoza (Nottingham Trent University, UK)
Philippe Menetrey (INGPHI, Switzerland)
Corinna Menn (Corinna Menn, Switzerland)
Andrea Micheletti (Università degli Studi di Roma Tor Vergata, Italy)
Mario Monotti (Studio di ingegneria Dr. Mario Monotti, Switzerland – Università della Svizzera Italiana, Switzerland)
Caitlin Mueller (Massachusetts Institute of Technology, USA)
Aurelio Muttoni (Muttoni et Fernandez Ingénieurs Conseils, Switzerland – EPFL Lausanne, Switzerland)
Patrick Ole Ohlbrock (ETH Zürich, Switzerland)
Tor Ole Olsen (Olav Olsen, Norway)
Dimitrios Papastergiou (Federal Roads Office, Switzerland)
Andrea Pedrazzini (Ingegneri Pedrazzini Guidotti, Switzerland)
Christian Penzel (Penzel Valier, Switzerland)
Mariana Popescu (ETH Zürich, Switzerland)
Olga Popovic Larsen (Royal Danish Academy, Denmark)
Tivadar Puskas (Schnetzer Puskas, Switzerland)
Francesco Ranaudo (ETH Zürich, Switzerland)
Mario Rinke (Universiteit Antwerpen, Belgium)
Mike Schlaich (Schlaich Bergermann Partner, Germay – TU Berlin, Germany)
Joseph Schwartz (Dr. Schwartz Consulting, Switzerland – ETH Zürich, Switzerland)
Paul Shepherd (University of Bath, UK)
Fernando Stucchi (EGT Engenharia, Brazil)
Peter Tanner (Instituto Eduardo Torroja, Spain – Cesma Ingenieros, Spain)
Andreas Taras (ETH Zürich, Switzerland)
Leonardo Todisco (Universidad Politécnica de Madrid, Spain)
Elisa Valero (Universidad de Granada, Spain)
Jan Vitek (Metrostav, Czech Republic)
Yves Weinand (Bureau d’Études Weinand, Belgium – EPFL Lausanne, Switzerland)
Cristina Zanini Barzaghi (Studio Cristina Zanini Sagl, Switzerland)
Denis Zastavni (Université Catholique de Louvain, Belgium)
Bin Zhao (Tongji University, China)